Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

BICIE DZIECI TO HAŃBA!

Utworzono dnia 25.10.2021

BICIE DOROSŁYCH JEST TRAKTOWANE JAKO NAPAŚĆ.

BICIE ZWIERZĄT JEST OKRUCIEŃSTWEM.

TO DLACZEGO BICIE DZIECI JEST „DLA ICH DOBRA”?

Przemoc fizyczna wobec dzieci każde karanie, w którym została użyta siła fizyczna i które było zamierzone, by spowodować pewien stopień bólu i dolegliwości, bez względu na to, jak byłoby ono lekkie. Większość tych kar polega na biciu dzieci ręką („dawaniu klapsów”, „policzkowaniu”, „dawaniu w skórę”), bądź przy użyciu narzędzia – kija, paska, buta, pałki, drewnianej łyżki, itp. Może jednak polegać też np. na kopaniu, potrząsaniu bądź rzucaniu dziećmi, drapaniu, szczypaniu, gryzieniu, ciągnięciu za włosy czy za uszy, zmuszaniu dzieci do stania w niewygodnych pozycjach, przypalaniu, powodowaniu oparzeń czy zmuszaniu do połykania (np. mycie dziecku ust mydłem, czy zmuszanie go do połykania ostrych przypraw). W opinii psychologów i pedagogów każde bez wyjątku karanie cielesne jest bezwzględnie poniżające. Ponadto istnieją również inne, niefizyczne formy karania, które są również okrutne i poniżające, a zatem niezgodne z prawami człowieka. Obejmują na przykład karanie, które polega na umniejszaniu znaczenia dziecka, poniżaniu, oczernianiu, obwinianiu, straszeniu czy ośmieszaniu dziecka.

 

KARY CIELESNE WOBEC DZIECI NIE MOGĄ BYĆ STOSOWANE Z WIELU POWODÓW. Kara cielesna:

  • jest naruszeniem prawa dzieci do poszanowania ich fizycznej integralności, godności ludzkiej i równej ochrony przez prawo. W wielu przypadkach karanie cielesne może zagrażać prawu dzieci do edukacji, rozwoju, zdrowia, a nawet prawu do życia;
  • może spowodować u dzieci poważne szkody fizyczne i psychiczne;
  • uczy dzieci, że przemoc to dopuszczalna i właściwa strategia rozwiązywania konfliktów, czy uzyskiwania od ludzi tego, czego się chce;
  • jest nieskutecznym środkiem dyscyplinującym. Istnieją pozytywne sposoby uczenia, poprawiania i dyscyplinowania dzieci, które są lepsze dla rozwoju dzieci i przyczyniają się do budowania więzi opartych na zaufaniu i wzajemnym szacunku;

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ, ABY POMÓC DZIECIOM DOŚWIADCZAJĄCYM PRZEMOCY?

  • Naucz się zwracać uwagę na objawy przemocy wobec dzieci. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z kimś na temat sytuacji, która budzi Twoje podejrzenia.
  • Powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko  – powiedz pedagogowi o swoich podejrzeniach dotyczących sytuacji dziecka.
  • Możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej w Twojej gminie lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu .
  • Możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowo - pismo z opisem  sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję.
  • Możesz powiadomić policję lub prokuraturę.

 

Artykuł ukazuje się w ramach projektu Fundacji Fabryka Pomysłów „Bezpiecznie w rodzinie”, dofinansowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego. Program wspierają: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Wojewody Wielkopolskiego.

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.