Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

Dzieci płakały - i nie tylko one...

Utworzono dnia 24.12.2020

Mikołaje przygotowały 306 wielkich paczek świątecznych dla dzieciaków, osób starszych i  osób z niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego! Przy przekazywaniu świątecznych darów wolontariusze widzieli płaczące ze wzruszenia dzieci i dorosłych. Zaskoczenie, szok, radość i łzy wzruszenia – tyle dobrych emocji obudziły prezenty od anonimowych darczyńców.

W ramach Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2020” darczyńcy i wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali 306 dużych i wielkich paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i osób niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego. W realizację projektu, realizowanego już trzynasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy, a także ośrodki pomocy społecznej. Dzięki temu zostało przygotowanych ponad trzysta dużych, a czasem wielkich paczek dla dzieci i seniorów oraz osób niepełnosprawnych, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne dzieci lub seniorów i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych,  środków czystości,  artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, pościeli, sprzętu AGD po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla potrzebujących rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu, Stowarzyszenia „DZIECKO”  oraz z Ośrodków Pomocy Społecznej składali paczki.


Jak zaznaczają koordynatorki projektu Hanna Czwojda i Marta Adamek: - „Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy czy zgłaszanych przez mieszkańców powiatu. W przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Rozwijająca się akcja przerosła oczekiwania pomysłodawców. W mikołajowych prezentach były m.in.: dwie pralki, tona węgla, łóżeczka – wersalki dziecięce, wózek inwalidzki, mikrofalówki, przenośne duże radioodtwarzacze, choinki… Ale  przede wszystkim – co podkreśla w swoim liście do lokalnej redakcji jedna z obdarowanych samotnych seniorek: - „W paczkach oprócz mąki, cukru, ryżu, kawy, herbaty... (…) było po prostu ogromne serce ofiarodawców. Jestem w wieku 70+, nie mam w promieniu 400 km żadnej rodziny i taka wizyta i życzenia od mieszkańców Siemowa to najpiękniejszy prezent, jaki dostałam od czasu przejścia na emeryturę. Roztajałam Kochani, po prostu roztajałam (…)!

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu podkreśla: - „W imieniu obdarowanych dzieci, rodzin i osób w potrzebie serdecznie dziękuję Wszystkim Darczyńcom. To dzięki Wam - ludziom o wielkich sercach przez pięć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom  i wszystkim, którzy pomagali przy Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2020”  - zrobiliśmy wspólnie sporo dobra. To jest konkretna pomoc i nieopisana radość dla potrzebujących rodzin czy osób”.

Akcja jest anonimowa, dziecko czy obdarowany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku dziecka lub osoby starszej. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku. – „W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom i niebywałej lokalnej solidarności. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że pomaganie może być twórcze, radosne i może przynosić radość i satysfakcję także samym pomagającym, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie świąteczny” – dodaje prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”. We wszystkich trzynastu edycjach projektu przekazano już ponad cztery tysiące osiemset paczek świątecznych.


Do realizacji projektu pomocowego "MIKOŁAJE 2020" włączyły się ośrodki pomocy społecznej z Borku Wlkp., Gostynia, Krobi, Piasków, Pogorzeli i Ponieca


Swoją aktywnością młodzi ludzie oraz ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych udowadniają po raz kolejny, że są wrażliwi na problemy innych i że mają wielkie serca. Za podzielenie się radością i dobrem uczestnicy akcji otrzymali honorowe tytuły "MIKOŁAJA 2020". Otrzymali je: Netbox Gostyń, Convert Paper Czachorowo, KLUPŚ Meble Dziecięce Gostyń, Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu, Drużyna WOPR w Gostyniu,  Mondi Simet w Grabonogu, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie, JMPR Jakub Mosiek, Przedszkole „Dziecięcy Raj” w Gostyniu, Gminna Akademia Sportu w Krobi, Przedszkole Niepubliczne ENART w Piaskach, Przedszkole Samorządowe w Łęce Wielkiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Chumiętkach, Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach, Stowarzyszenie „Ja – Ty – My”, Szkoła Podstawowa w Żytowiecku, Redakcja GOSTYŃ 24, Energotechnika Serwis Sebastian Sztul, Redakcja „Życie Gostynia” i „Gostyńska.pl”,  Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu, PRINTBOX w Wymysłowie, Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu, Przedszkole nr 7 w Gostyniu, Przedszkole nr 5 w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Kunowie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Gostyński Klub AMAZONKI, Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Sikorzynie, Szkoła Podstawowa w Pogorzeli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli, Szkoła Podstawowa w Goli, Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi, Szkoła Podstawowa w Pudliszkach, Stowarzyszenie MERKURY, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu, a także kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, m.in. Marcin Maciejewski i znajomi, Róża Kordus, Karol Kręgielczak, Emilka i Bianka Gościniak, Aldona Brycka-Jaskierska, Honorata Jankowiak, Daria Klemens, Agnieszka Klemens, Wiktoria Konieczna, Julia Kołodziejczak, Kornelia Domaniecka, Lucyna Nowak, Michał Kaczmarek, Paulina Dzik, Sylwia Mroczek, Agata Dolińska, Roman Pawełka, Cwojdzińska Barbara, Jan i Stanisław Cwojdzińscy, Hanna i Franciszek Jankowscy, Małgorzata Łuczak,   oraz kilkunastu darczyńców pragnących zachować anonimowość.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy za WIELKIE MIKOŁAJOWE SERCA!

              

 

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.