Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

Dzieci w epidemii

Utworzono dnia 30.11.2020

Trwa epidemia

Sytuacja epidemii, w której znaleźliśmy się jako społeczeństwo…

jest zagrażająca nie tylko w wymiarze bezpośrednich infekcji koronawirusem. Jej konsekwencje związane z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym uderzają przede wszystkim w dzieci. Z najnowszych badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 27% dzieci i młodzieży w wieku 13-17 lat doświadczyło w okresie od połowy marca do końca czerwca br. co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia. Co dziesiąte dziecko (11%) doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. Tyle samo doświadczyło wykorzystywania seksualnego (10%). Temat przemocy wobec dzieci był w pierwszym okresie epidemii wielokrotnie podkreślany i nagłaśniany w mediach – obecny w serwisach informacyjnych, prasie i czołówkach największych portali. Codziennie czytaliśmy o dramatach z udziałem dzieci. Dziś temat ten nieco ucichł, co nie znaczy, że przemoc wobec dzieci zmalała.

Przemoc wobec dzieci się nie skończyła – trwa nadal…

Każdego dnia doświadczają jej tysiące dzieci w Polsce. Cały czas zwracajmy uwagę na ten problem i reagujmy - pomagając dzieciom, które tego potrzebuję. Dzieci muszą wiedzieć, że mogą liczyć na dorosłych!

Między innymi zwróciła na to uwagę ogólnopolska Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Przygotowała kampanię graficzną „Pandemia przemocy”. W tym materiale przedstawiamy materiały graficzne Fundacji z tej kampanii.

Koncepcja kampanii nawiązuje do okresu pandemii. Towarzysząca jej seria plakatów przywołuje zasady, które w ostatnich miesiącach obowiązują nas w ramach bezpieczeństwa przed wirusem. Covidowym zasadom nadano jednak nowe znaczenie – w kampanii odnoszą się bezpośrednio do przemocy wobec dzieci i zwracają uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych.

Przemoc i wykorzystywanie seksualne są codziennością wielu dzieci…

W zamkniętych polskich domach cierpią najmłodsi. Wiemy, że wielu takich przypadków można uniknąć. Ważne, żeby nie być obojętnym i biernym, patrzeć na swoje otoczenie, sprawdzać i zgłaszać niepokojące sygnały. Wymaga to uważności, empatii, odwagi i przede wszystkim reakcji.

Twoja reakcja może być jedyną szansą dla dziecka na otrzymanie pomocy i przerwanie jego tragedii.

800-12-00-02 - Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy W Rodzinie "Niebieska Linia"

116 111 - Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

112 – Telefon Alarmowy


Materiał ukazuje się w ramach projektu „W rodzinie siła”.  Projekt ten został nagrodzony w konkursie „Wspieranie inicjatyw na rzecz wielkopolskich rodzin”, przeprowadzonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Dzięki termu projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2020 roku. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO” i przy wsparciu rzeczowym PCPR w Gostyniu i dzięki pracy wolontariuszy.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 


 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.