Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

Jest źle. Młodzi przyznali się!

Utworzono dnia 30.04.2023
MŁODZI PRZYZNALI SIĘ !
JEST ŻLE!
????️‍♀️????️????️‍♂️
Raport „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” powstał po to, żebyśmy mogli USŁYSZEĆ GŁOS NASZYCH DZIECI, żebyśmy pozwolili im się wypowiedzieć: co myślą o sobie, z czym mają największe problemy, a przede wszystkim, czy i gdzie poszukują wsparcia.
????️‍♀️????️????️‍♂️
Jak wyjaśniają autorzy projektu: -"Często my, dorośli, debatujemy nad tym, co byłoby dobre dla naszych dzieci, ale ich samych nikt nie pyta o zdanie. Dlatego w naszym projekcie oddajemy głos młodym, bo to oni są tutaj najważniejsi. Z założenia chcieliśmy się dowiedzieć DLACZEGO jest tak źle, jakie jest ich poczucie wartości i sprawczości."
????️‍♀️????️????️‍♂️
Badania zrealizowała Fundacja UNAWEZA z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, a zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania – ankiety uzupełniło ponad 180.000 młodych ludzi z każdego krańca Polski. Jest to pierwsze takie badanie przeprowadzone też po doświadczeniu pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie.
????️‍♀️????️????️‍♂️
Wyniki są przejmujące i wskazują na ogromne poczucie bezradności wśród dzieci. Stres je przerasta, ponad 80 procent z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązań. Czasem próba samobójcza wydaje się im jedynym sposobem, żeby przerwać cierpienie. Mówią: „Chciałbym / chciałabym zniknąć”.
Dlatego tak ważna jest nasza uważność i uświadomienie im, że zawsze warto sięgać po pomoc.
Czasem wystarczy drobny gest lub jeden mądry, wspierający dorosły obok.
????️‍♀️????️????️‍♂️
Młodzi ludzie potrafią rozwiązywać skomplikowane równania matematyczne, znają cały okres rozwojowy pantofelka, A TAK NIEWIELE WIEDZĄ O SOBIE SAMYCH, O SWOIM ZDROWIU CZY POTRZEBACH. Nadal często pokutuje stereotyp, że do psychologa w szkole idzie się „za karę”, a rodzice wstydzą się przyznać, że ich dziecko mierzy się problemami. Trzeba to zmienić!
????️‍♀️????️????️‍♂️
Autorzy projektu Joanna FLIS i Maciej DĘBSKI podkreślają: -„Nie sprawimy, że w Polsce nagle będzie więcej specjalistów i oddziałów psychiatrii dziecięcej. To, co teraz realnie możemy zrobić, to prewencja, zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazanie związanych z tym wyzwań i przede wszystkim normalizowanie sięgania po pomoc. Wierzymy, że skuteczny system wczesnego reagowania może sprawić, że liczba dzieci podejmujących próby samobójcze będzie niższa.”
????️‍♀️????️????️‍♂️
Wyniki badania (na zdjęciach) i cytaty za: Dębski M., Flis J. (2023). MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce, Fundacja UNAWEZA, Warszawa
????️‍♀️????️????️‍♂️
PS Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu od kilku lat prowadzą szkolenia i spotkania z rodzicami oraz specjalistami pracującymi z rodzinami i z dziećmi oraz spotkania z młodymi ludźmi, poświęcone fonoholizmowi i innym cybernetycznym zagrożeniom. Spotkania te, prócz pokazania problemów i ich skali, skupiają się na wskazywaniu zasad profilaktyki, a w przypadkach tego wymagających na wskazywaniu możliwych sposobów reagowania, interwencji czy leczenia.

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.