Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

MIKOŁAJE 2021 - podsumowanie

Utworzono dnia 25.12.2021

Mikołaje obdarowały 457 rodzin wielkimi paczkami świątecznymi dla dzieciaków, osób starszych i  osób z niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego!

Przy przekazywaniu świątecznych darów wolontariusze byli tuleni, całowani, słyszeli pytania: - „Wy jesteście Mikołaje czy Anioły?” lub  - „Myślałam, że cały świat o nas zapomniał, że już nic nie ma sensu, ale jak teraz widzę, jak moje dzieciaki się radośnie śmieją, to znowu chce mi się dla nich żyć! Jesteście KOCHANI!”. Widzieli też płaczących ze wzruszenia dorosłych. Blisko 90-letnia Pani przyklękła i, płacząc ze wzruszenia, zaczęła się modlić za Darczyńców. Zaskoczenie, szok, radość i łzy szczęścia – tyle dobrych emocji obudziły prezenty od anonimowych darczyńców.

W ramach Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2021” darczyńcy i wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali dla 457 rodzin paczki świąteczne (dla  dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i osób niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego). W realizację projektu, realizowanego już czternasty rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy, radni gminni, organizacje pozarządowe, a także ośrodki pomocy społecznej. Dzięki temu zostało przygotowanych ponad czterysta  pięćdziesiąt dużych, a czasem wielkich prezentów świątecznych o wartości od 300 zł do 10 000 zł dla dzieci i seniorów oraz osób niepełnosprawnych, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne rodziny z dziećmi lub seniorów czy osoby z niepełnosprawnościami i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, art. spożywczych,  środków czystości,  artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, pościeli, sprzętu AGD, sprzętu komputerowego, telefonów, po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla potrzebujących rzeczy, z których wolontariusze PCPR w Gostyniu, Stowarzyszenia „DZIECKO”  oraz z Ośrodków Pomocy Społecznej składali paczki.

Jak zaznacza koordynatorka projektu Hanna Czwojda: - „Paczki te następnie trafiły do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy czy zgłaszanych przez mieszkańców powiatu. WAŻNE JEST TO, że w przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczą jako swoje, te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Rozwijająca się akcja przerosła oczekiwania pomysłodawców. W mikołajowych prezentach były m.in.: pralki, lodówki, tona węgla, kompletne umeblowanie i wyposażenie pokoju dziecięcego dla dwójki dzieci, tapczany, łóżka dla osób z niepełnosprawnościami sterowane elektronicznie, wózek inwalidzki, mikrofalówki, przenośne radioodtwarzacze, sprzęt komputerowy, choinki… Ale  przede wszystkim – co podkreślali często obdarowani, a tak nazwała jedna z obdarowanych niepełnosprawnych seniorek - „w tych Waszych paczkach jest przede wszystkim to, czego nie da się zobaczyć, można tylko to odczuć, to ogromne serce i taka dawka nadziei i wiary w ludzi, że spokojnie starczy to teraz na cały rok!. Nie wiem, jak Wam dziękować, ucałujcie i mocno przytulcie Wszystkich dobrych ludzi, którzy się tym z nami podzielili.”

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu podkreśla: - „W imieniu obdarowanych rodzin, dzieci i osób w potrzebie serdecznie dziękuję Wszystkim Darczyńcom. To dzięki Wam - ludziom o wielkich sercach przez sześć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom  i wszystkim, którzy pomagali przy Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2021”  - zrobiliśmy wspólnie sporo dobra i dodaliśmy otuchy Tym, którym jej na co dzień brakuje. To jest konkretna pomoc i nieopisana radość dla potrzebujących rodzin czy osób. A pracownicy jednej z firm gostyńskich, przygotowując wielkie paki, poprosili też swoje dzieci, by te przygotowały własnoręcznie kartki świąteczne z życzeniami dla obdarowywanych. Dzieciaki przygotowały tyle bajecznych kartek, że starczyło ich do wkładania w prawie połowę paczek w ramach akcji ”.

Akcja jest anonimowa, dziecko czy obdarowany nie poznaje danych swego darczyńcy, a osoby przygotowująca paczkę – nazwiska rodziny. Listy i paczki opatrzone są kodem i określeniem płci oraz wieku członków rodziny. Darczyńca, który decyduje się wziąć udział w akcji i przygotować dla kogoś paczkę, ma okazję wcielić się w dobrego ducha. To sam darczyńca też decyduje o tym, co może sprawić radość dziecku. – „W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie rodzin, dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom i niebywałej lokalnej solidarności. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że rusza pomaganie, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie magicznie świąteczny” – dodaje prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”. We wszystkich czternastu edycjach projektu obdarowano świątecznymi paczkami już ponad pięć tysięcy dwieście rodzin.

Do realizacji projektu pomocowego "MIKOŁAJE 2021" włączyły się aktywnie ośrodki pomocy społecznej z Borku Wlkp., Gostynia, Krobi, Pępowa, Piasków, Pogorzeli i Ponieca

Swoją aktywnością dzieci, młodzi ludzie oraz ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych, pracownicy OPS-ów i PCPR oraz wolontariusze udowadniają po raz kolejny, że są wrażliwi na problemy innych i że mają wyjątkowe serca. Za podzielenie się radością i dobrem uczestnicy akcji otrzymali honorowe tytuły "MIKOŁAJA 2021". Otrzymali je: Netbox Gostyń, Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu, Drużyna WOPR w Gostyniu, Convert Paper Czachorowo, KLUPŚ Meble Dziecięce Gostyń, Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu, Spiżarnia Pana JAJKO z Gostynia, Przedszkole „Dziecięcy Raj” w Gostyniu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku, Przedszkole w Karolewie, Przedszkole Niepubliczne ENART w Piaskach, Żłobek Miejski w Gostyniu, Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu - grupa “Muchomorki”, Hurtownia BHP ALLES, Przedszkole Samorządowe z Oddziałami Integracyjnymi w Piaskach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Stowarzyszenie Gostyński FUTSAL, Szkoła Podstawowa w Bodzewie, Szkoła Podstawowa w Poniecu, Szkoła Podstawowa w Żytowiecku,  Przedszkole Samorządowe w Łęce Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Pępowie, Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach, Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu, Przedszkole nr 7 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa w Pogorzeli, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu, Klub karate TKKF „TĘCZA”, Szkoła Podstawowa w Siemowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu, Przedszkole „Zielona Zatoka” w Brzeziu, Szkoła Podstawowa w Daleszynie, Gostyński Klub AMAZONKI, Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, Młodzieżowa Rada Miejska, PRINTBOX w Wymysłowie, Szkoła Podstawowa w Goli, Szkoła Podstawowa nr Sikorzynie, Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli, Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie, Astrid Hupkens i Holendersko-Polski Komitet Współpracy, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Żłobek Gminny w Krobi, Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi, Przedszkole w Pudliszkach, Szkoła Podstawowa w Pudliszkach, Stowarzyszenie „Ja – Ty – My”, Przedszkole im. E. Bojanowskiego w Krobi, firma JMPR Jakub Mosiek, supermarket SUPECO Gostyń, wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu, a także kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, m.in. Marcin Maciejewski i Przyjaciele, Róża Kordus, Zuzanna Radoła, Paulina i Adrian Rosikowie, Joanna i Andrzej Jankowscy, Joanna Szczepaniak i Magdalena Smorowińska, Edyta Dawidziak, Michał Kaczmarek i Paulina Dzik, Lucyna Nowak, Honorata Jankowska, Beata Michalska oraz kilkudziesięciu darczyńców pragnących zachować anonimowość.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy za WIELKIE MIKOŁAJOWE SERCA!

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.