Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

NIE WOLNO BIĆ DZIECI

Utworzono dnia 25.10.2021

A dlaczego? – zapytają od razu niektórzy.

Najprostsza i bezdyskusyjna odpowiedź to: - Bo nie wolno bić ludzi!

A każde dziecko jest człowiekiem. Nikt zdroworozsądkowo myślący nie zgadza się, by bić dorosłych. Bicie dzieci, czyli tych słabszych, mniejszych, tych, którzy nie potrafią się obronić to hańba XXI wieku!

Ostatnie badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dotyczące stosowania przemocy wobec najmłodszych, wykazało, że 69% Polaków akceptuje klapsy jako element wychowawczy oraz że:

- przez znaczną część dorosłych respondentów (36%) bicie dzieci uznawane jest za zwykłą metodę wychowawczą, upokarzającą dziecko nie bardziej niż inne kary; 

- przyzwalający stosunek do fizycznego karania dzieci mają częściej mężczyźni, ludzie starsi i słabiej wykształceni oraz mieszkańcy wsi;

- blisko połowa (47%) dorosłej części naszego społeczeństwa nie wyobraża sobie wychowania bez bicia, w pełni akceptując stwierdzenie, że "rodzicielskie lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło".

 

               I jest tak mimo tego, że Polska jest jednym z niewielu, bo 28 krajów na świecie, w którym obowiązuje - od paru lat - restrykcyjne prawo dotyczące całkowitego zakazu stosowania kar fizycznych wobec dzieci – to kolejny powód, dla którego nie wolno bić dzieci. Rodzicowi nie wolno dać dziecku klapsa. W drastycznych przypadkach pobicia dziecko może być w trybie natychmiastowym odebrane rodzicom.

              

               To głównie dzieci doznają przemocy, chociaż statystyki pokazują, iż na pierwszym miejscu ofiarami przemocy są kobiety. Jednak to dzieci najczęściej doznają przemocy, tylko nie wiedzą jednak, jak to zmienić i gdzie szukać pomocy. Nie zgłaszają tego nikomu, często nie wiedząc o tym, że można to zgłosić, lub ukrywają swoje tragedie.

Każda przemoc łamie prawa dziecka i zakłóca jego optymalny rozwój, hamując potencjalne możliwości oraz naturalne dążenie człowieka do samorealizacji  – to kolejny argument za tym, że nie wolno bić dzieci.

Chociaż bezsprzecznie rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dzieci, to przemoc wobec najmłodszych najczęściej występuje właśnie w rodzinie, w której dziecko, jeśli funkcjonuje ona prawidłowo, powinno czuć się najbezpieczniej. Przemoc wobec dzieci to stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych i inne formy poniżania dziecka. Sprawcami przemocy wobec dzieci często są bliskie mu osoby, także rodzice. Przemoc wobec dzieci nie jest powiązana ze statusem społecznym, czy materialnym rodziny, może zdarzyć się w każdym środowisku.

 

I jeszcze kilka  ważnych powodów, dla których nie powinno się bić dzieci:

 

1. Bijąc – uczysz bić. Naśladownictwo i modelowanie to bardzo istotne mechanizmy psychologiczne w dziecku. A bijąc, uczysz dziecko, że można wymuszać posłuszeństwo agresją.

 

2. Bicie promuje i nasila gniew – zarówno w dziecku, jak i w rodzicu, niszczy dziecko i jego psychikę. Straty często są nieodwracalne.

 

3. Bicie niszczy rodzica i nierzadko skazuje go na wyrzuty sumienia do końca życia.

 

4. Bicie to proces nasilający się: od klapsa i szturchania do maltretowania jest krótka droga.

 

5. Bicie nie zmienia zachowania dziecka – wywołuje tylko strach przed oprawcą.

 

6. Bicie nie jest elementem dyscypliny, ale przemocą. Każdy ma prawo do życia bez przemocy.

 

7. Przemoc wobec dziecka jest bardzo poważnym przestępstwem, karanym więzieniem.

 

 

Jeśli:

- często słyszysz płacz dziecka za ścianą;

- widzisz dziecko, które często jest posiniaczone;

- znasz dziecko, które jest zaniedbane lub zamknięte w sobie;

- jesteś świadkiem poniżania dziecka przez dorosłych;

ZAREAGUJ! Nie bądź obojętny wobec przemocy! Dobro dziecka zależy także od Ciebie!

Artykuł ukazuje się w ramach projektu Fundacji Fabryka Pomysłów „Bezpiecznie w rodzinie”, dofinansowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego. Program wspierają: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Wojewody Wielkopolskiego.

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.