Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

Nie zapominamy o uchodźcach

Utworzono dnia 02.05.2023
KOLEJNE RODZINY OTRZYMUJĄ POMOC
????????????
Część rodzin uchodźców wojennych z Ukrainy ma spore problemy z bieżącym utrzymaniem się. W wyniku rosyjskiego napadu militarnego na Ukrainę, w Polsce znalazło się ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. Zmuszeni do opuszczenia swoich domów, pozbawieni środków do życia i obciążeni traumatycznymi przeżyciami, potrzebują naszej pomocy.
I stale tę pomoc otrzymują.
????????????
Sytuacja dużej części uchodźców wojennych z Ukrainy, przebywających na terenie powiatu gostyńskiego jest trudna. Nie mogą oni znaleźć pracy, koszty wynajmu mieszkań oraz ich utrzymania są na granicy możliwości finansowych uchodźców lub nawet poza granicami. Potwierdza to m.in. badanie, przeprowadzone przez Stowarzyszenie PISOP z Leszna („Raport: Sytuacja osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy”, 15.02.2023). Wskazuje ono na złą sytuację finansową wśród osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy. Wynika to głównie z problemów ze znalezieniem pracy, czy niemożnością jej podjęcia związaną z posiadaniem małych dzieci, niepełnosprawności, czy wiekiem emerytalnym. W Raporcie zauważono potrzebę comiesięcznych świadczeń socjalnych, szczególnie dla emerytów oraz osób z niepełnosprawnościami.
Sytuację uchodźców wojennych, tak jak i Polaków, pogarsza utrzymująca się wysoka inflacja, wzrost cen podstawowych produktów oraz zmiana przepisów o pomocy dla uchodźców, wprowadzająca odpłatność za pobyt w miejscach pobytu dofinansowywanych przez Wojewodę Wielkopolskiego z budżetu państwa.
????????????
Stowarzyszenie „DZIECKO” – jako laureat konkursu Transnational Giving Europe (TGE) TGE Kryzysowy Fundusz dla Ukrainy – otrzymało grant finansowy i prowadzi działania wspierające uchodźców wojennych z Ukrainy.
Stowarzyszenie „DZIECKO” udziela wsparcia rzeczowego: żywnościowego oraz lekowego dla części uchodźców: matek z małymi dziećmi, seniorów i osób z niepełnosprawnością. Żywność (i, jeśli zajdzie taka potrzeba, leki) jest sukcesywnie przekazywana rodzinom uchodźczym, przybywającym na terenie powiatu gostyńskiego. Są to konserwy mięsne i rybne, kasza, olej, cukier, masło, makaron, dżemy, powidła itp.
????????????
Projekt Stowarzyszenia „DZIECKO”, dofinansowany ze środków Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Transnational Giving Europe, jest realizowany na terenie powiatu gostyńskiego. Partnerem wspierającym jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – koordynator powiatowy pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
????????????
Akademia Rozwoju Filantropii, korzystając z międzynarodowej sieci kontaktów i możliwości szybkiego reagowania, we współpracy z partnerami z Polski z zagranicy opracowała i realizuje różne metody wsparcia dla obywateli Ukrainy. Jedną z nich jest wsparcie uchodźców wojennych w ramach Transnational Giving Europe (TGE).
TGE to sieć współpracujących ze sobą 21 europejskich fundacji i stowarzyszeń. Pośredniczą one w przekazywaniu darowizn od osób indywidualnych i przedsiębiorstw z całej Europy do organizacji pozarządowych oraz publicznych i prywatnych instytucji realizujących przedsięwzięcia o charakterze społecznym.
????????????
Dotychczasowe działania wspierające uchodźców wojennych i ofiary wojny w Ukrainie, realizowane przez Stowarzyszenie „DZIECKO” to m.in. 1) Program „Fundusz edukacyjny dla uczniów z Ukrainy” utworzony i zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera jako ofiarodawcę i Stowarzyszenie „DZIECKO” jako operatora Funduszu; 2) codzienne wieczorne zbieranie nadwyżek żywności z marketów i rozwożenie ich do potrzebujących rodzin polskich i w ok. 25% dla uchodźców; 3) zakup żywności i leków pozareceptowych, tj. przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, itp. dla zgłaszających potrzeby uchodźców wojennych; 4) przygotowanie siedemnastu transportów humanitarnych do Ukrainy; 5) zakupienie (dzięki wyjątkowej ofiarności przedsiębiorców z terenu powiatu gostyńskiego), wyposażenie i przekazanie ambulansu medycznego do Szpitala Chirurgicznego nr 2 w Kijowie (akcja Gostyn24.pl, PCPR w Gostyniu, Stowarzeszenia "DZIECKO"; 6) przyjęcie rannego żołnierza na ponadmiesięczny pobyt rehabilitacyjny po amputacji nogi i zapewnienie mu protezy trzeciej generacji (to wspólny projekt Powiatu Gostyńskiego (w tym powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu), Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im W. Degi w Poznaniu; firmy medycznej ENforce Medical Technologies; Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Głogówku; Bonifraterskiego Centrum Zdrowia pw. św. Benedykta Menni w Piaskach – koordynowany przez Stowarzyszenie „DZIECKO”.

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.