Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

Podsumowano akcję MIKOŁAJE 2023

Utworzono dnia 31.12.2023

426 rodzin i osób zostało obdarowanych różnymi prezentami i paczkami świątecznymi dla dzieciaków, osób starszych i  osób z niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego! Akcja pomocy skończyła się w sobotę przed Wigilią Bożego Narodzenia. Mikołaje ostatnie paczki dostarczyły do potrzebujących po godzinie 22 późnym wieczorem.  Ostatnie paczki z darami dotarły do rodzin w Piaskach, Gostyniu, w Ziółkowie oraz w Skoraszewicach i w Grodnicy.

Szok, zaskoczenie, niedowierzanie, radość, łzy wzruszenia i szczęścia – tyle dobrych emocji obudziły prezenty od anonimowych darczyńców. Przy przekazywaniu świątecznych darów wolontariusze byli przytulani, obdarzani uśmiechami, zasypywani podziękowaniami,  słyszeli m.in.:

- „Syn jest na leczeniu. Zostałam sama. Poczęstowałabym Was kawą, ale od trzech tygodni mi się skończyła. A tu tyle dobra przynieśliście. Chyba nie jestem sama na tym świecie.”

-„Nie wiem, jak dziękować za prezenty. Dziękuję za to dobrym ludziom. Dziękuję za ich wielkie serca. To wielki skarb, że są tacy ludzie na świecie. Dziękuję za prezenty dla dzieci i za pamięć o nas. Niech Wam Bóg błogosławi we wszystkim, bo jesteście jak Jego Anioły."

- „Partner stracił pracę. Przed świętami jego firma padła. A musimy płacić kredyt. Gdyby nie Wy, to dzieciaki nie miałyby nic pod choinką. Przepraszam, że płaczę!”

- „Jaka ciepła ta kurtka zimowa. Już nie będę marzł. I jest nieprzemakalna. I do tego buty i rękawice.”

- „Bałam się, że w święta nie będziemy mieli co jeść. A tu tyle, tyle dobrych rzeczy. Nie wiem, jak Wam dziękować, ucałujcie i mocno przytulcie Wszystkich dobrych ludzi, którzy się tym z nami podzielili. Pomagacie podwójnie, bo i darami, i tym, że przywracacie nam wiarę w ludzi i w świat.”

- „Mąż zginął na wojnie pół roku temu. Zostałas sama i cztery córki tu w Polsce, bo nie mamy do czego wracać. Jesteście dobre ludzie.”

- „Dziękuję za wykupienie leków. Są potrzebne mojej mamie i mi, a bez Was musiałabym wybierać, czy kupić lekarstwa, czy żywność na święta. Niech Wam Bóg błogosławi”.

- „Nie wiem, jak Wam dziękować. Myślałam, że już nikt nie pamięta o moich dzieciach. Podarowaliście prezenty, ale tak naprawdę dostaliśmy tyle radości i dobra. Poczułam, że  nie jesteśmy sami, że możemy liczyć na innych”.

A mama Karolka, chłopca z niepełnosprawnością, w rozmowie telefonicznej z PCPR w Gostyniu mówiła - „Dzwonię, by podziękować za te dary. Są wyjątkowe. Dlaczego? Bo ostatnio byłam przekonana, że już wszystko straciło sens, ale teraz, gdy widzę, jak Karolek i moje dzieci się radośnie śmieją, to znowu chce mi się dla nich żyć! Dla całej ekipy PCPR i Stowarzyszenia „DZIECKO”, dla wszystkich Mikołajów przekazuję podziękowania za okazaną dobroć. To najwspanialsza  drużyna Mikołajów. Jesteście KOCHANI!”.

W ramach Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2023” darczyńcy i wolontariusze z całego powiatu gostyńskiego przygotowali dla 426 osób i rodzin paczki i prezenty świąteczne (dla  dzieci z najuboższych rodzin oraz dla osób starszych, samotnych, schorowanych i osób niepełnosprawnościami z powiatu gostyńskiego). W realizację projektu, realizowanego już szesnasty  rok z rzędu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”, włączyły się szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, mieszkańcy powiatu, służby, urzędy oraz firmy sektora gospodarczego i ich pracownicy, radni gminni, a także ośrodki pomocy społecznej. Dzięki temu zostało przygotowanych ponad czterysta dużych, a czasem wielkich prezentów świątecznych o wartości od 200 zł do 8 000 zł dla dzieci i seniorów oraz osób niepełnosprawnych, które nie mogą liczyć na prezent pod choinką. Poszczególni uczestnicy akcji obejmowali swoim patronatem konkretne rodziny z dziećmi lub seniorów czy osoby z niepełnosprawnościami i przygotowali dla nich paczki lub fundowali prezenty od obuwia, ciepłej odzieży, żywności,  środków higienicznych i środków czystości,  artykułów i przyborów szkolnych, gier edukacyjnych, książek, kocy, pościeli, sprzętu AGD, sprzętu komputerowego, telefonów, po mnóstwo słodyczy i maskotek oraz wielu innych ważnych dla potrzebujących rzeczy, z których wolontariusze – pracownicy  PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” składali paczki.

Koordynatorka projektu Hanna Czwojda podkreśla: - „Paczki te trafiły następnie do podopiecznych ośrodków pomocy społecznej i powiatowego centrum pomocy rodzinie oraz Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także do osób potrzebujących wskazywanych przez samych wolontariuszy czy zgłaszanych przez mieszkańców powiatu.” I dodaje: - „WAŻNE JEST TO, że w przypadku dzieci paczki te otrzymali rodzice, którzy, budując swój autorytet, wręczali jako swoje, te paczki dzieciom pod choinkę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A to po to, by dzieci, obdarowane przez swoich rodziców, nie utrwalały obrazu swojej rodziny, jako gorszej, by nie czuły się gorzej, gdy inne dzieci chwalą się po świętach swoimi prezentami. Do osób starszych niepełnosprawnych paczki dowieźli wolontariusze z ośrodków pomocy społecznej, PCPR w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” lub sami Darczyńcy.

Wyniki akcji przerosły oczekiwania pomysłodawców. – „Obawialiśmy się, że w obecnej sytuacji narastającego zubożenia i inflacji nie będzie chętnych, by pomagać innym. Jednak społeczność powiatu gostyńskiego po raz kolejny udowodniła, że pomaganie nie ma u nas granic. W Powiecie Gostyńskim uszczęśliwianie rodzin, dzieci i osób będących w potrzebie jest możliwe dzięki wspaniałym mieszkańcom i niebywałej lokalnej solidarności. Okazuje się, że wystarczyło ogłosić, że rusza pomaganie, a ludzie zarażeni optymizmem poświęcili swój czas oraz podeszli do akcji z pasją, i efekt jest piękny i prawdziwie magicznie świąteczny”.

 W mikołajowych prezentach dominowała żywność, bo była najbardziej potrzebna. Ale były też m.in.: drewno opałowe, węgiel, meble, wózki inwalidzkie, odkurzacze, lodówka, kuchenka gazowa, przenośne radioodtwarzacze, środki higieniczne, pampersy dla dorosłych i dla dzieci, lekarstwa,  kosmetyki, proszek do prania, sprzęt sportowy, zabawki. Ale  przede wszystkim – co podkreślali często obdarowani, - „w Waszych paczkach jest przede wszystkim to, czego nie da się zobaczyć, można tylko to odczuć, to ogromne serce i taka dawka nadziei i wiary, że jednak może być lepiej.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu podkreśla: - „W imieniu obdarowanych rodzin, dzieci i osób w potrzebie serdecznie dziękuję Wszystkim Darczyńcom. To dzięki Wam - ludziom o wielkich sercach przez sześć tygodni, udało się zgromadzić wiele bardzo potrzebnych prezentów. Dziękuję też wszystkim darczyńcom  i wszystkim, którzy pomagali przy Powiatowej akcji charytatywnej pomocy świątecznej „MIKOŁAJE 2023”  - zrobiliśmy wspólnie sporo dobra i dodaliśmy otuchy Tym, którym jej na co dzień brakuje. To jest konkretna pomoc i nieopisana radość dla potrzebujących rodzin czy osób.”

We wszystkich szesnastu edycjach projektu obdarowano świątecznymi paczkami już ponad sześć tysięcy sto rodzin!

Do realizacji projektu pomocowego "MIKOŁAJE 2023" włączyły się aktywnie ośrodki pomocy społecznej z Borku Wlkp., Gostynia, Krobi, Pępowa, Piasków, Pogorzeli i Ponieca

Swoją aktywnością dzieci, młodzi ludzie oraz ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, mieszkańcy powiatu oraz pracownicy firm prywatnych, pracownicy OPS-ów i PCPR oraz wolontariusze udowadniają po raz kolejny, że są wrażliwi na problemy innych i że mają wyjątkowe serca. Za podzielenie się radością i dobrem uczestnicy akcji otrzymali honorowe tytuły "MIKOŁAJA 2023". Otrzymali je: Mikołajowa rodzina Papy Marcina: Adam, Marcin, Daniel, Paweł, Piotr, Kasia, Ewa, Jadzia, Justyna, Karol, Kasia, dwie Magdy, Ela oraz Meble Diana Salon Meblowy w Gostyniu; Profilaktyka i Rehabilitacja AKANT NZOZ Łukasz Radoła; Firma TODO Szymon Wabiński, Aleksandra Wabińska z Czachorowa; Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu, PAXIT Sp. z o.o. z Czachorowa; Spiżarnia Pana JAJKO z Krajewic, Netbox Group Sp. z o.o. z Czachorowa; Przedszkole „Pod Dębem” w Karolewie; Martyna Jędrzejczak; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie; Róża Kordus; Zespół Szkolno-Przedszkolny w  Borku Wlkp.; Aneta Ciszyńska; Przedszkole ENART w Piaskach; Aurelia Pikulska; Przedszkole Samorządowe z oddziałami integracyjnymi w Piaskach; Joanna Skowrońska; Półtoraczyk Hanna; Szkoła Podstawowa w Bodzewie; Szkoła Podstawowa w Piaskach; Zuzanna Baszyńska; Romualda Marciniak; Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu; Szkoła Podstawowa w Poniecu; Blanka Barczyńska; Szkoła Podstawowa w Żytowiecku; Zofia Przewoźna; Przedszkole w Łęce Wielkiej; Dorota Kaźmierczak; Szkoła Podstawowa w Pępowie; Szkoła Podstawowa w Skoraszewicach; Przedszkole Miejskie nr 2 w Gostyniu; Katarzyna Adamkiewicz; Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu; Paulina Nowakowska; Przedszkole Miejskie nr 7 w Gostyniu;  Majewska Anna; Przedszkole „BAJKA” w Gostyniu; Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu; Małgorzata Twardowska; Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu; Ewa Mayer; Bożena Walczak; Tomasz Woźniak; Szkoła Podstawowa w Siemowie; Szkoła Podstawowa  nr 2 w Gostyniu; Monika Jaruzel; Przedszkole Zielona Zatoka w Brzeziu; Przedszkole Zielona Zatoka  Gostyniu; Barbara Walkowiak; Szkoła Podstawowa w Daleszynie; Lidia Jakubiak; Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu; Agnieszka Matysiak; Gostyński Klub Amazonki; Przedszkole Miejskie nr 4 w Gostyniu; Milena Sarbinowska; Żłobek Miejski w Gostyniu; Edyta Karolczak; Przedszkole „Dziecięcy Raj” w Gostyniu; Przedszkole Miejskie nr 1 w Gostyniu; Żłobek „Dziecięce kroczki” w Gostyniu; Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu; Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu; Joanna Jaraczewska; Szkoła Podstawowa w Kunowie; Marta Szymczak; Szkoła Podstawowa w Goli; Szkoła Podstawowa w Sikorzynie; Katarzyna Biernat; Firma PRINTBOX w Wymysłowie; Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu; Przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli; Grażyna Szymczak; Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli; Wojciech Nowak; Szkoła Podstawowa w Pogorzeli; Paulina Maćkowiak; Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi; Lidia Naskręt; Żłobek Gminny w Krobi; Kamila Gogół; Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi; Szkoła Podstawowa w Nieparcie; Aleksandra Sarbinowska; Szkoła Podstawowa w Starej Krobi; Szkoła Podstawowa w Pudliszkach; Przedszkole w Pudliszkach; Klub karate TKKF „TĘCZA” w Gostyniu; Przedszkole im. Bojanowskiego w Krobi; Jolanta Skowronek; Firma JMPR Jakub Mosiek w Pudliszkach;  Lucyna i Marcin Nowakowie; Roman, Sylwia i Marysia Pawełka; Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratunkowa „SIRON” Gostyń; Michał Kaczmarek, Paulina Dzik; Maciej Polaczek; Joanna i Magdalena Smorowińskie; Salon „BE BEAUTY” Julia Kuik; Katarzyna Karolczak Wujek; Izabela Mroczek; Elżbieta Owczarczak; Agata i Adrian Peśla; Firma „ALLES” w Gostyniu; Dom Dziecka w Bodzewie;  supermarket SUPECO Gostyń oraz kilkudziesięciu darczyńców pragnących zachować anonimowość, a także wolontariusze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz wolontariat pracowniczy PCPR w Gostyniu.

 

Wszystkim uczestnikom akcji i wszystkim, którzy wsparli potrzebujących, serdecznie dziękujemy za WIELKIE MIKOŁAJOWE SERCA!

              

 

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.