Transport humanitarny po raz siedemnasty

Utworzono dnia 09.04.2023

Wieczorem, w 407 dniu wojny obronnej Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą wyruszył kolejny,  siedemnasty - w akcji koordynowanej przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu - transport humanitarny darów z Ziemi Gostyńskiej do Ukrainy.

Transport jest adresowany do osób cywilnych, zamieszkujących w rejonie walk w Okręgu Donieckim (w rejonie Bachmutu), do dzieci, osób z niepełnosprawnościami oraz do rodzin dotkniętych atakami agresora rosyjskiego, a głównie do seniorów i osób starszych, którzy, mimo zamieszkiwania w strefie frontowej, odmawiają opuszczenia swoich domów, które są dorobkiem ich życia.

Na transport złożyły się zebrane dary: m.in. ciepła odzież, spodnie, środki opatrunkowe, plastry i środki dezynfekujące, a także żywność: głównie konserwy, ale też sporo gorzkich czekolad.

Dary odebrali wolontariusze ukraińskiej Fundacji Charytatywnej „Katiusza” i wiozą do Ukrainy. Sami wolontariusze ukraińscy, mieszkający w Gostyniu, zakupili i wyremontowali samochód terenowy, i przekazali go na potrzeby dostaw pomocy humanitarnej na  obszary objęte walkami w strefie „zero”.

Ta kolejna wyjątkowa nieodpłatna pomoc została udzielona dzięki ofiarności wielu instytucji, szkół, przedszkoli i indywidualnych ofiarodawców.

Organizatorzy transportu serdecznie dziękują za ofiarność i wspólne działanie na rzecz broniącej się Ukrainy. Przedstawiciel Fundacji „Katiusza” Vasyl Novodvorsky podkreśla: -„Brak mi słów, by dziękować za pomoc i wsparcie, które mieszkańcy powiatu gostyńskiego przekazują napadniętej przez Rosję Putina Ukrainie. Jesteście ludźmi o wielkich sercach .

Ruszyła już zbiórka na kolejny transport humanitarny. Wyruszy on najprawdopodobniej tuż po świętach Wielkiej Nocy. Dary można składać w siedzibie PCPR w Gostyniu ul. Wrocławska 8, 1. piętro codziennie do godz. 15.00 (lub po tej godzinie po indywidualnym umówieniu się) -  tel. 65 572 7528; 601 071 487;

Potrzebna jest żywność: kaszki, zupki, posiłki dla dzieci, olej, ryż, makaron, kasza, cukier oraz konserwy mięsne, itp.  Potrzebna jest też pomoc medyczna, zwłaszcza apteczki taktyczne dla przyfrontowych lekarzy, sanitariuszy, pielęgniarek; stazy taktyczne (opaski uciskowe), plastry, gazy jałowe, opatrunki, środki odkażające, leki przeciwbólowe, strzykawki, igły, apteczki, podkłady higieniczne, środki hemostatyczne, sól fizjologiczna, materiał do szwów chirurgicznych, kołnierze ortopedyczne.

Potrzebne są też generatory prądu.

Mamy też nadzieję, że kolejne firmy i mieszkańcy gmin naszego powiatu oraz wszyscy chętni pomogą w pozyskaniu niezbędnego sprzętu medycznego, lekarstw, opatrunków oraz żywności. Prosimy Was o pomoc i wpłaty.

Wpłat można specjalne konto Stowarzyszenia „DZIECKO”: nr konta

66 2030 0045 1110 0000 0270 9000