Wsparcie dla rodzin - Mocna rodzina zdrowa rodzina

Utworzono dnia 30.06.2020

Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach współpracy po raz kolejny przygotowały działania skierowane do rodzin zastępczych.

Rodziny zastępcze nie powstają w sposób naturalny i tym różnią się od rodzin biologicznych, w których rodzi się dziecko. Rodziny zastępcze tworzy sąd, powierzając opiekę nad dziećmi osobom mającym chęci, motywacje, predyspozycje i odwagę, by stworzyć spokojny, bezpieczny i pełen miłości dom tym dzieciom, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez rodziców biologicznych.

Jednym z wyzwań, które stają przed rodzicami zastępczymi, jest to, że duża część dzieci przebywających w pieczy zastępczej, ze względu na różne doświadczenia życiowe, potrzebuje specjalistycznego wsparcia – psychologów, terapeutów, fizjoterapeutów, dietetyków, lekarzy itp. Opiekunowie zastępczy podejmują szereg działań mających usprawnić funkcjonowanie dzieci, a to często spotyka się z niechęcią i niezrozumieniem ze strony dzieci oraz złością na rodziców zastępczych.

By pomóc w takich sytuacjach rodzicom zastępczym zaplanowano w projekcie „Mocna rodzina - zdrowa rodzina” cykl zajęć sensoplastycznych, ruchowych oraz spotkania z dietetykiem. Wspólne warsztaty pod nadzorem specjalistów, prowadzone w przyjaznej atmosferze i w formie zabawy, mają nie tylko wymiar terapeutyczny, ale sprzyjają także budowaniu więzi i znajdywaniu pomysłów na wspólne spędzanie czasu.

- „To, co jemy, aktywność fizyczna, kreatywne zabawy różnymi fakturami i teksturami, pobudzającymi zmysły, wprost przekładają się nie tylko na fizyczne, ale także poznawcze i emocjonalne funkcjonowanie dzieci. Specjaliści, których zaprosiliśmy do udziału w projekcie nie tylko opowiedzą, ale przede wszystkim pokażą, jak można pracować z dziećmi, aby wspomagać ich rozwój w różnych obszarach” – mówi Lucyna Nowak, koordynator projektu „Mocna rodzina - zdrowa rodzina”.

Osoby chcące pomagać dzieciom i zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej zapraszamy do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Gostyniu - Organizatorem Rodzinnej Pieczy Zastępczej (pp. Lucyna Nowak i Julita Krzyżyńska, ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 od poniedziałku do piątku od 700 do 1500).

Udział rodzin zastępczych i ich dzieci w działaniach jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu  ze środków uzyskanych w ramach Konkursu Regrantingowego pn. „Centrum dla Rodziny 2”, otrzymanych z budżetu Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, na projekt „Mocna rodzina - zdrowa rodzina”, realizowany w partnerstwie przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,  oraz dzięki wkładowi własnemu Stowarzyszenia „DZIECKO” i pracy wolontariuszy stowarzyszenia i PCPR w Gostyniu.