Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie “DZIECKO” - Gostyń

XXIV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ARTYSTYCZNY „BEZ BARIER" – ŚWIĘTA GÓRA 2023

Utworzono dnia 10.09.2023

Artur Witczak (Osiek), Paweł Nowicki (Piaski) oraz Daniel Nowak (Gostyń) zostali zwycięzcami XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" – Święta Góra 2023 w Piaskach k. Gostynia, odbywającego się pod patronatem Starosty Gostyńskiego. Publiczność przyznała swoją nagrodę w konkursie piosenki Sylwii Ziółkowskiej z Krobi.

W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 168 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski.

Było ciepło i słonecznie. Pogoda dopisała. Blisko 300 osób uczestniczyło w kolejnej edycji Festiwalu „Bez Barier”. Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące i stały na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy wszystkich trzech konkursów.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że oprócz przeprowadzenia konkursów, ważne było również stworzenie okazji do pokonywania różnych barier, w tym tych najtrudniejszych, wewnętrznych - blokujących prezentowanie innym swoich talentów. Istotne było też spotkanie się i bycie razem osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski i różnych środowisk. Była to też okazja do zaprezentowania innym swoich możliwości, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Festiwal ma też charakter festynu, gdyż taka luźna, niekrępująca atmosfera pozwala na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, wspólną zabawę i sprawia, że uczestnicy bardzo szybko adoptują się do tej formuły i nowego miejsca.

– Festiwal „Bez Barier” to wyjątkowa impreza” – podkreśla Anna z Wolsztyna - „bo różni się od innych wyjątkową atmosferą, nie ma sztywnej oficjalności. Jest luz i atmosfera zabawy. Dlatego warto tu przyjeżdżać z podopiecznymi.”  Marek z Rawicza dodaje: - „jestem tu któryś raz, miejsce jest cudowne. I sami fajni ludzie. Szkoda, że festiwal nie trwa kilka dni” -  Sylwia z Krobi zaznacza: - „Wystąpiłam dla innych. To zawsze trudne i kosztuje dużo stresu. A dostałam takie owacje, że teraz jestem szczęśliwa! Swoją nagrodę dała mi też cała publiczność”. Marek z Gizałek podsumowuje: - „Wykonawcy śpiewają różne utwory. I takie do zabawy, i takie skłaniające do myślenia. Każdy śpiewa na miarę swoich możliwości, jednak nie ma złych wykonań.   I było kilka perełek muzycznych. A prace plastyczne są tak różnorodne i piękne, że nie można obok nich przejść obojętnie.” Agnieszka z Pakówki podkreśla, że obserwowanie artystów w plenerze podczas procesu tworzenia jest dla podopiecznych, z którymi przyjechała, odkrywcze i bardzo motywujące.

Zmaganiom konkursowym, zabawom, prezentacjom i towarzyszącym konkursom i zabawom, przyglądali się specjalni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Damian Walczak, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, Proboszcz św. Góry ks. Michał Kulig, kierownicy i dyrektorzy placówek pomocy społecznej oraz szefowie organizacji pozarządowych m.in. z Leszna, Piasków Wlkp., Brzezia, Rawicza, Chumiętek, Chwałkowa, Mościszek, Pakówki, Gizałek, Osieka, Wolsztyna, Krobi, Krotoszyna, Krzywinia, Kościana, Zimnowody, Czermina, Gostynia.

               Festiwal odbywał się w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze k. Gostynia (8.09.2023 r.). Goście, artyści, opiekunowie i widzowie stworzyli wspólnie atmosferę radości i zabawy. Przybyłych powitała w imieniu organizatorów prowadząca przesłuchania konkursowe Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Damian Walczak, który życzył wszystkim wspaniałych przeżyć i wytrwałości w rozwijaniu swoich talentów,  Proboszcz św. Góry ks. Michał Kulig oraz radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, jednocześnie jeden z wolontariuszy organizujących festiwal, który dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu. Otwierający spotkanie odkreślili też wyjątkowość spotkania festiwalowego, które przełamuje bariery samotności i pozwala na długo oczekiwane spotkania  z przyjaciółmi i znajomymi.

Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: przewodniczący Mikołaj Różański oraz Violetta Kolendowicz i Monika Nowak. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Oglądali ją przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Antoni Kuś i Mirosław Sobkowiak. Na placu przy scenie artyści, startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo”, wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła. W tym konkursie prace oceniało jury w składzie: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Antoni Kuś i Mirosław Sobkowiak.

Wydarzeniem festiwalu był minikoncert młodej wokalistki Danuty Czesiak. To muzyczne wydarzenie, zachwyciło radosnymi i inspirującymi wykonaniami.

Imprezą towarzyszącą był konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, przygotowany przez wolontariusza Domu Dziecka w Bodzewie Tomasza Szymańskiego. Beata Szymczak wraz ze swoimi „Zwariowanymi Animkami” demonstrowała, jak dekorować skórę ciekawymi grafikami i malowała na życzenie ozdoby. Przygotowała też wiele atrakcyjnych zabaw dla małych i dużych uczestników festiwalu.

Długie kolejki ustawiały się po słodkie wypieki, przygotowane przez piekarnię z Siemowa. Watą cukrową i pop cornem częstowali przedstawiciele Stowarzyszenia „Ja - Ty - My” z Chumiętek. 

Informacji i porad dotyczących usług i świadczeń dla niepełnosprawnych oraz ich praw udzielały specjalistki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  w Gostyniu.

Poszczególne grupy uczestników festiwalu i festynu zwiedzały też barokowy zespół klasztorny, zapoznając się z jego unikatowym wyglądem. A sam festiwal stal się też okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.

Smakowitym obiadem poczęstowała festiwalowiczów Stołówka „VERNI” z Gostynia.

Pracę jury podsumował Mirosław Sobkowiak, podkreślając wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik: - „Prezentacje i te muzyczne, i plastyczne były tak dobre i na wyrównanym poziomie, że przyznaliśmy więcej wyróżnień niż planowaliśmy. Z żalem zostawiliśmy wiele wykonań i prac bez nagrodzenia” -   Wyniki konkursów XXIV Festiwalu Artystycznego „Bez Barier” ogłosiła Natalia Hajnsz. Nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców zostały wręczone przez Starostę Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz radnego powiatowego Antoniego Kusia.

               Zamykając XXIV Ogólnopolski Festiwal „Bez Barier”, Robert Marcinkowski podziękował wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu oraz artystom i ich opiekunom za tak liczny udział. Wyrażając swój podziw dla wykonań muzycznych i prac plastycznych, zaprezentowanych na festiwalu, podkreślił, że – „uczestnicy festiwalu udowodnili, że sztuka nie zna żadnych granic ani barier. A Państwo opiekunowie, pracownicy socjalni i wszyscy pracujący na co dzień z osobami z niepełnosprawnością jesteście dla nas inspiracją i dowodem na to, jak codziennie można pokonywać bariery. (…) A szczególne wyrazy uznania kieruję do pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Bo to dzięki Państwu i Stowarzyszeniu „DZIECKO” Festiwal „Bez barier” towarzyszy nam od samego początku powstania powiatu gostyńskiego i stał się wizytówką powiatu”.

XXIV edycję Festiwalu „Bez Barier” zorganizowały: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze. Festiwal zrealizowano ze środków Stowarzyszenia „DZIECKO”, przy wsparciu finansowym ze strony Powiatu Gostyńskiego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i dotacji Wojewody Wielkopolskiego.

Organizację festiwalu i towarzyszącego mu festynu wsparły: Stowarzyszenie „Ja - Ty - My” z Chumiętek, koło wolontariatu Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, Anna Szymanowska, Mikołaj Różański, Antoni Kuś, Tomasz Szymański, Aleksander Dolczewski, Roman Kmieć i Violetta Kolendowicz z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piaskach oraz wolontariuszki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Wyniki

XXIV Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Muzyka bez barier"
Miejsca:

1. Artur Witczak  (Osiek – Dom Pomocy Społecznej)

2. Ewa Serbiak (Czermin – Środowiskowy Dom Samopomocy)

3. Sylwia Ziółkowska (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)

 

3 wyróżnienia (ex aequo):

- Adrian Skupin  (Rawicz – Środowiskowy Dom Samopomocy)

- Robert Czarnecki (Osiek – Dom Pomocy Społecznej)

- Gabriela Kowalik (Brzezie – Zespół Szkół Specjalnych)

 

Nagroda Publiczności: Sylwia Ziółkowska (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)
 

XXIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier"

a) Kategoria „Prace wykonywane na żywo"

1. Paweł Nowicki (Piaski Wlkp. – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

2. Jacek Błaszkiewicz (Krzywiń – Środowiskowy Dom Samopomocy)

3. Mariusz Bartkowiak (Gizałki – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

     

4 wyróżnienia (ex aequo):

- Paula Sperzyńska (Wolsztyn – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

-  Bożena Ciszak (Pakówka – Dom Pomocy Społecznej)

- Daria Turbańska (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)

 

b) Kategoria „Nadesłane prace gotowe"

1. Daniel Nowak  (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)

2. Jadwiga Hoska (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)

3. Zbigniew Malottke (Pakówka – Dom Pomocy Społecznej)

 

4 wyróżnienia (ex aequo):

- Klaudia Smolibowska  (Leszno – Środowiskowy Dom Samopomocy)

- Radosław Toś (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

- Sylwia Kunz (Mościszki – Dom Pomocy Społecznej)

- Weronika Marciniak (Krobia - Środowiskowy Dom Samopomocy)

 

               W imprezie towarzyszącej festiwalowi – w konkursie strzeleckim najlepszym strzelcem okazał się Tomasz Kudełka.

Rozlosowano też nagrody wśród uczestników festiwalu, biorących udział w głosowaniu na zdobywcę Nagrody  Publiczności.

 

               Fotoreportaże z XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu „Bez Barier”: zob.

  1. https://www.facebook.com/StowarzyszenieDziecko/posts/pfbid0nrp3TnXF8iV4wGgYvBc4RkUN5bZrSinwFtNnZn5c3Tdy8zkTs1XMcGor7tJZ7KS5l
  2. https://www.facebook.com/StowarzyszenieDziecko/posts/pfbid0GfJLcASg6sBDwEnHi4x4iwu66bD2MRoA1bHZc28QkStts6efitj7VxB4paj8G34Pl

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.